Letošní Moravský ultramaraton: Tip na ultraprázdniny na Moravě 

(článek vyšel rovněž v nezkrácené podobě na behy.cz a na Ultra ČAU, zde doplněno o mapy tras a oficiální seznam etap) Red

 

Prořídlá červencová termínovka mnoho událostí na jižní Moravě nenabízí. A přece jedna událost v sobě skrývá hned 7 závodů. Tradiční MUM opravdu nesouvisí se slovem mumie či mumifikace, jako kdyby toto měl být výsledek účasti na této události, ale je to prostě Moravský ultramaraton, etapový závod po krásách Českomoravské a Drahanské vysočiny, nabízející třešně, lesní jahody, borůvky a snad i maliny.

Centrem událostí bude opět Lomnice u Tišnova, kde v budově místní školy funguje veškeré zázemí této akce, tedy ubytování, koupelny, WC, kuchyňka se snídaní, masér,… V areálu školy nad oválem školního hřiště je také cíl všech sedmi etap, navíc však i start té poslední, zatímco etapa prvá se bude sice také startovat v Lomnici, ale u kostela, tedy více než 500 m od školy. Ostatní etapy se startují v etapových obcích či městečkách (Vranov u Brna, Olešnice na Moravě, Boskovice, Bystřice nad Pernštejnem, Tišnov). Tam mohou v dopoledních hodinách probíhat prohlídky turisticky zajímavých míst (Lomnice – synagoga, Olešnice – olešnický pivovar nebo nejstarší kamenné divadlo na Moravě, atd.).

RedKaždou etapu tvoří jeden maraton+, tedy 43km běh po silnicích, polních a lesních cestách, po loukách i po strmých svazích. Pochopitelně tedy např. Tišnovská etapa nevynechává žádné z vyvýšených míst nad Tišnovem, tedy Květnici ani Klucaninu. Oplakávat budeme Veverskou etapu, která bude nahrazena etapou z Vranova u Brna (ale snad i tu si oblíbíme). Rovněž Kunštátská etapa se metamorfuje do etapy Olešnické (to jsem zvědav, co z té původní zůstane v oné nové), Boskovická etapa skýtá nejeden zajímavý pohled na reliéf krajiny, ale i přeběh mezi rybízem u Lysic a následně mírné stoupání malebným údolím podél potoka od zámku. Takže těšit se můžeme nejen na to, co již známe, ale i na to, co ještě neznáme.

Všechny etapy kromě poslední mají start vždy v 14:00 hodin pro pomalejší běžce a v 15:00 hodin pro ty rychlejší, a to s ohledem na to, aby pokud možno všichni byli v cíli do 20 hodin, tedy za světla. Ještě lépe je doběhnout do 19 hodin, abyste stihli večeři v místní restauraci a mohli si popovídat se spoluběžci třeba při pivu nebo minerálce.

 

MUM se letos koná 3.-9. července. Pokud se zúčastníte, neočekávejte, že zde překonáte své osobní rekordy na maraton. Očekávejte ale nezapomenutelné zážitky v nádherné krajině ve vrtošivém počasí za podpory přejícího realizačního týmu. Přihlášky na celý MUM za zvýhodněných podmínek se přijímají do konce května 2011 (myslím, že i nějaký přesah může být tolerován). Tak nezaváhejte!

Seznam etap (viz též originální dokument pořadatele):

  1. Ne/Su  3. 7. 14,00/15,00 Lomnická: LOMNICE nám. - LOMNICE zákl. škola (mapa)
  2. Po/Mo 4. 7. 14,00/15,00 Boskovická: BOSKOVICE nám. – LOMNICE zákl. škola (mapa)
  3. Út/Tu   5. 7. 14,00/15,00 Vranovská: VRANOV u Brna – ÚJEZD u Černé Hory -  LOMNICE z. šk. (mapa)
  4. St/We  6. 7. 14,00/15,00 Olešnická: Olešnice na Moravěnáměstí – LOMNICE zákl. škola (mapa)
  5. Čt/Th  7. 7. 14,00/15,00 Tišnovská: TIŠNOV nám. - LOMNICE zákl. škola (mapa)
  6. Pá/Fr 8. 7. 14,00/15,00 Bystřická: BYSTŘICE N. PERNŠTEJNEM - Nedvědice – LOMNICE  zákl.škola (mapa)
  7. So/Sa  9. 7. 10,00-12,00 Cimrmanova: LOMNICE zákl. škola (10,00 – 12,00) – 2 okruhy s intervalovým startem kombinovanou Gundersenovou metodou  - LOMNICE zákl. škola (14,30 – 16,00) (mapa)

 

Užitečné odkazy:

Propozice na stránkách ČAU

Upoutávka na loňský ročník na behej.com

Nahlédnutí do „kuchyně“ MUM z roku 2006 

Podrobné reportáže z MUM 2007 (na behy.cz):

http://www.behy.cz/clanek/811-1-etapa-mum-lomnicka

http://www.behy.cz/clanek/818-2-etapa-mum-boskovicka

http://www.behy.cz/clanek/823-3-etapa-mum-veverska.html

http://www.behy.cz/clanek/824-4-etapa-mum-kunstatska

http://www.behy.cz/clanek/827-5-etapa-mum-tisnovska

http://www.behy.cz/clanek/828-6-etapa-mum-nedvedicka

http://www.behy.cz/clanek/829-7-etapa-mum-cimrmanova