Stručný přehled dostupných informací o běhu na Býčí skálu 

Někteří přátelé se už těší na běh na Býčí skálu, jiní se o něm zatím jen doslechli a rádi by se o něm dozvěděli víc.
Inu koukl jsem na web a pár informací k tomu již loni shromáždil... a od pořadatele jsem dostal souhlas k zveřejnění předběžné informace
Stručná pozvánka
Propozice
Komentář pořadatele k předloňskému závodu
Komentář k předloňskému závodu na www.beh.cz
Jak to bylo v roce 2002?
:-) Z historie závodu
 
Stručná pozvánka
16.10.2005 - Běh na Býčí skálu bude 10.12. z Řečkovic, start v 10 hod, vše jako obvykle (15 a 30 km). Zve Ivo Doušek
 
Propozice - upravené podle propozic z roku 2002

Běh na Býčí skálu (Býčina) 2005 - 34. ročník

Termín: sobota 10.12.2005, start 10:00 hod. (den byl stanoven tak, aby závod nekolidoval s BBP, viz http://bbp.webzdarma.cz/)
Start a cíl: Řečkovice, konec hráze retenční nádrže - "Zamilec" - tam jako vždycky.
Sraz: do 9:30 na parkovišti proti Delvitě na Novoměstské v Řečkovicích.
Ročník: cca 33. ročník, možná jich bylo ještě víc - velmi tradiční závod.
Tratě:
   30 km - výživná, budete na ni dlouho vzpomínat a vážit si svého výkonu
   15 km - lehčí, v podstatě bývala určena jen pro slabé, nemocné a ženy, teď přibyli ještě ti, kdo mají málo času
Kategorie: muži, ženy - na každé trati (ano, i třicítku běhávaly ženy!)
Trasa: Zamilec - Soběšice - Útěchov (zde je obrátka patnáctky) - Adamov - Býčí skála a zpět po stejné trase. Běží se převážně po lesních cestách, jen Adamov - Býčí skála je silnice.
Tradice: kdysi to byl kondiční běh brněnských horolezců, běhalo se v pohorkách, čas byl jen doplňujícím údajem, podstatné bylo zúčastnit se a doběhnout (to ostatně zůstalo). Pak se objevili orienťáci a atleti, Rusek, Kocourek, Šebesta, stal se z toho závod, největší rozkvět asi před 15 lety, pak zůstali jen nejvěrnější, běhala se jen patnáctka, před třemi lety byla obnovena tradiční třicítka - asi nejtěžší krosový závod v Evropě.
Profil tratí: rovinka po startu (0,5km n.v. 240 m), dlouhý kopec (2,5km) do Soběšic (390 m), pak houpáky se stoupavou tendencí do Útěchova (další 4km do výšky asi 480 m), rovinka přes Útěchov, dlouhý seběh (2,5km) do Adamova (do výšky asi 230 m), rovinka na Býčí skálu (asi 4km).
Podmínky: provizorní, převlékání v autech, občerstvení vlastní, sprcha doma - jako kdysi.
Občerstvení: na obrátce na Býčí skále - ionťák, voda, tyčinky, atd.
Ceny: 500Kč pro vítěze třicítky, věcné ceny pro hodně účastníků systémem lepší si vybírá dřív

Všechny vás zve Ivo Doušek

P.S. Kdo má hodně času, přečtěte si z nedávno objevených análů o historii tohoto běhu z pera pracovníka úseku historie sportu archeologického ústavu ČSAV Jana Nováka,CSc.
 
Komentář pořadatele k předloňskému závodu na serveru Madasport

Komentář k 32. ročníku běhu na Býčí skálu


Motto: je málo činů tak pošetilých, a přesto tak mužných.

Pořadatelé: Ivo Doušek a František Nemetz s přáteli
Termín: 6.12.2003 - tradiční termín - vždy kolem Mikuláše
Tratě: 15 a 30 km - standardní délky, kopcovité, větší část terénem.
Podmínky: zataženo, občas déšť, teploty těsně nad nulou
Účast - rekordní: 30 km - 43 běžců, 15 km - 50 běžců a jeden pes samostatně registrovaný a jeden pes neregistrovaný, oba původně bílí.
Charakter: kamarádský závod, bez startovních čísel, bez kontrol na trati, bez placení startovného.
Hodní sponzoři: (VIPA Brno, Levron, Nutrend, Galant, Sport+Freizeit, Penco, Lissport) dodali ceny pro všechny účastníky a umožnili oběd zdarma pro všechny při vyhlášení výsledků, vítěz třicítky byl odměněn 720 Kč, věcné ceny vystačily pro všechny, kdo na ten oběd přišli.
Poznámky:
Výsledky se začaly psát před 30 lety, předtím 9 neoficiálních ročníků, letos jsme tedy měli 32. oficiální ročník, ale 41. ročník celkově. Dost tradiční běh… a možná si zas vydobyde pozici kultovního závodu, kterou kdysi míval, soudě podle vyprávění pamětníků dávných ročníků. Letošní účast i zastoupení dobrých borců v poli startujících tomu napovídá.

Ne vše se povedlo - počasí nezklamalo a kolem jedenácté, hodinu po startu, se déšť změnil tu v liják, onde v krupobití nebo sněhodešťový příval - podle toho, kde jste zrovna běželi. A to bláto na poli u hájenky nebo na pěšince rozrýpané kanci a rozmoklé…Letos netřeba připomínat, že Býčina je možná nejtěžší kros v Evropě, kvůli své délce i kvůli podmínkám, které okolo Mikuláše vesměs bývají tvrdé.

Ten déšť promočil značení trati - fáborky - mezi Soběšicemi a cílem, ty někde spadly na zem a tak si řada běžců pobloudila. Sorry. Příště nasadíme pevné igelitové fábory, které byly kolem Útěchova. A taky líp označíme obrátku patnáctky - pár vás prý přeběhlo, i když to označeno bylo.

Účast mladých byla šokující: patnáctku vyhrál loni třetí Adam Chromý - ročník 88! V ženách první Eva Krchová - ročník 89!!! (Adam a Eva - cool!). I na dalších místech se vyskytují kluci a dívenky sotva odrostlí, délka trati jim zřejmě vůbec nevadila. Nad třetím místem Karolínky Palkové (r.93) mezi deseti ženami a ve výborném čase se mi nechce přemýšlet - je šíleně dobrá, ale je ještě hodně malá…

V den závodu jsem měl depresivní sen: pořádáme Býčinu, lidi se sešli, ale jsou jaksi divně rozptýlení po mnoha místech a nemůžu je dát dohromady, nic se neděje a kolem jedné hodiny se všichni rozcházejí - závod se nekonal. Blbý pocit z toho snu jsem rozehnal až za úsvitu při fáborkování trati v Útěchově: poslal jsem SMSku Petrovi Vabrouškovi: "Přijedeš?" a přišlo "Ano". Největší Železňák ozdobil svou účastí letošní ročník.! Taky jsem zval Filipa Ospalého - nevyloučil, ale nepřišel.

Na startu už to bylo fajn - tolik lidí nestartovalo léta - a možná nikdy! Snad to nebylo jen tím, že nebyl sníh pro běžkaře. Přišli atleti, orienťáci, triatlonisti a jiní, hodně lidí běželo třicítku poprvé. Zase se naplňuje tradiční poslání běhu, že to není jen závod - pro některé dlouhý tréninkový běh, pro další je to cíl, na který upnou podzimní přípravu.

Odedávna zde platí heslo - na patnáctku smějí jen nemocní, staří a ženy. Letos jsme to rozšířili o chromé - a vida, hned jeden vyhrál! Viz výsledky.

Možná upřednostňuju třicítku před patnáctkou až příliš - ale ona má svou klientelu, protagonisty, hrdiny, kteří jí věnují patřičnou pozornost a úsilí, kdežto patnáctku lze absolvovat bez tolika odhodlání. Proto se velmi skláním před Lenkou Kalovskou - první ženou na třicítce po mnoha letech. Ale patnáctkáře nepodceňuju - možná je pro některé patnáctka větší kus než pro ty nejlepší třicítka. Zvlášť pro deset žen - ty chválím velice, že si našly cestičku na start.

Byl jsem na trati - asi na šestém kiláku běžel první Palko, padesát metrů za ním Orálek, pak dvěstě metrů nikdo, poté to houstlo, ale odstupy stejně už byly pozoruhodné. První běželi většinou třicítkáři! Pak jsem dojel na obrátku na Býčí skále, tam lilo jak sviňa, poryvy deště se sněhem, chystali jsme s Jirkou Komínkem občerstvovačku s igeliťáky na hlavě, první Palko byl spokojený, druhý Orálek si stěžoval, že je mu špatně, když jsme mu radili, ať teda zvolní, tak říkal, že pomaleji už nemůže, že jen kluše. No, tak bych si jednou rád zaklusal.

Pak jsem jel zpátky, celých pět kilometrů do Adamova jsem potkával běžce míříci oběma směry - rqzptyl už byl obrovský. Poslední běžel statečně pan Holý - ročník 41! Klobouk dolů, doběhl v pohodě. Doběhli i oba psi (patnáctku), ale bílí už byli jen na zádech.

Vyhlášení výsledků bylo důstojné, spojené s obědem (Krajča s Ondráčkem si dali jen hranolky, mrtvoly nežerou). Přišlo vás hodně - to byl další stres a velká neznámá, kolik z vás bude ochotno přijít - přesně bylo z 94 běžců (jeden pes) na vyhlášení 72 - dík, dali jste svou přítomností tomu vyhlášení důstojný rámec, svúj díl potlesku si odnesli i borci z hloubi výsledkové listiny. Pokud to jen trochu půjde, tak si to za rok zopákneme.

Je málo činů tak pošetilých, a přesto tak mužných - napsal nám můj strýc na diplomy prvních železňáků v roce 1981. O Býčině to platí taky. Tak příště zas! Ivo Doušek

 
Komentář k předloňskému závodu převzatý z www.beh.cz:
13.12.2003 Svatopluk Dvořák Běhy mimo dráhu
Těžký kros na 15 km a 30 km letos ještě ztížilo nepříznivé počasí. Závod sice nebyl součástí BBP, ale i tak měl slušné startovní pole. Že se v Brně a okolí běhá v zimních měsících s nadšením je známá věc, ale novým jevem je účast sedmi dětí v těžkém závodě na 15 km.

Nesdílím takové nadšení nad třetím místem desetileté dívenky, protože kvalitu času vzhledem k věku běžkyně, profilu tratě a klimatickým podmínkám neumím posoudit. Jen si myslím, že přemíra nadšení někdy může škodit.
SD
Výsledky 32. ročníku Běhu na Býčí skálu.
Komentář pořadatelů:
Motto: je málo činů tak pošetilých, a přesto tak mužných.
Pořadatelé: Ivo Doušek a František Nemetz s přáteli
Termín: 6.12.2003 - tradiční termín - vždy kolem Mikuláše
Tratě: 15 a 30 km - standardní délky, kopcovité, větší část terénem.
Podmínky: zataženo, občas déšť, teploty těsně nad nulou
Účast - rekordní: 30 km - 43 běžců, 15 km - 50 běžců a jeden pes samostatně registrovaný a jeden pes neregistrovaný, oba původně bílí.
Charakter: kamarádský závod, bez startovních čísel, bez kontrol na trati, bez placení startovného.
Hodní sponzoři (VIPA Brno, Levron, Nutrend, Galant, Sport+Freizeit, Penco, Lissport) dodali ceny pro všechny účastníky a umožnili oběd zdarma pro všechny při vyhlášení výsledků, vítěz třicítky byl odměněn 720 Kč, věcné ceny vystačily pro všechny, kdo na ten oběd přišli.
Poznámky: Výsledky se začaly psát před 30 lety, předtím 9 neoficiálních ročníků, letos jsme tedy měli 32. oficiální ročník, ale 41. ročník celkově. Dost tradiční běh… a možná si zas vydobyde pozici kultovního závodu, kterou kdysi míval, soudě podle vyprávění pamětníků dávných ročníků. Letošní účast i zastoupení dobrých borců v poli startujících tomu napovídá. Ne vše se povedlo - počasí nezklamalo a kolem jedenácté, hodinu po startu, se déšť změnil tu v liják, onde v krupobití nebo sněhodešťový příval - podle toho, kde jste zrovna běželi. A to bláto na poli u hájenky nebo na pěšince rozrýpané kanci a rozmoklé…Letos netřeba připomínat, že Býčina je možná nejtěžší kros v Evropě, kvůli své délce i kvůli podmínkám, které okolo Mikuláše vesměs bývají tvrdé. Ten déšť promočil značení trati - fáborky - mezi Soběšicemi a cílem, ty někde spadly na zem a tak si řada běžců pobloudila. Sorry. Příště nasadíme pevné igelitové fábory, které byly kolem Útěchova. A taky líp označíme obrátku patnáctky - pár vás prý přeběhlo, i když to označeno bylo.

Účast mladých byla šokující: patnáctku vyhrál loni třetí Adam Chromý - ročník 88! V ženách první Eva Krchová - ročník 89!!! (Adam a Eva - cool!). I na dalších místech se vyskytují kluci a dívenky sotva odrostlí, délka trati jim zřejmě vůbec nevadila. Nad třetím místem Karolínky Palkové (r.93) mezi deseti ženami a ve výborném čase se mi nechce přemýšlet - je šíleně dobrá, ale je ještě hodně malá… V den závodu jsem měl depresivní sen: pořádáme Býčinu, lidi se sešli, ale jsou jaksi divně rozptýlení po mnoha místech a nemůžu je dát dohromady, nic se neděje a kolem jedné hodiny se všichni rozcházejí - závod se nekonal. Blbý pocit z toho snu jsem rozehnal až za úsvitu při fáborkování trati v Útěchově: poslal jsem SMSku Petrovi Vabrouškovi: "Přijedeš?" a přišlo "Ano". Největší Železňák ozdobil svou účastí letošní ročník! Taky jsem zval Filipa Ospalého - nevyloučil, ale nepřišel.

Na startu už to bylo fajn - tolik lidí nestartovalo léta - a možná nikdy! Snad to nebylo jen tím, že nebyl sníh pro běžkaře. Přišli atleti, orienťáci, triatlonisti a jiní, hodně lidí běželo třicítku poprvé. Zase se naplňuje tradiční poslání běhu, že to není jen závod - pro některé dlouhý tréninkový běh, pro další je to cíl, na který upnou podzimní přípravu. Odedávna zde platí heslo - na patnáctku smějí jen nemocní, staří a ženy. Letos jsme to rozšířili o chromé - a vida, hned jeden vyhrál! Viz výsledky.

Možná upřednostňuju třicítku před patnáctkou až příliš - ale ona má svou klientelu, protagonisty, hrdiny, kteří jí věnují patřičnou pozornost a úsilí, kdežto patnáctku lze absolvovat bez tolika odhodlání. Proto se velmi skláním před Lenkou Kalovskou - první ženou na třicítce po mnoha letech. Ale patnáctkáře nepodceňuju - možná je pro některé patnáctka větší kus než pro ty nejlepší třicítka. Zvlášť pro deset žen - ty chválím velice, že si našly cestičku na start. Byl jsem na trati - asi na šestém kiláku běžel první Palko, padesát metrů za ním Orálek, pak dvěstě metrů nikdo, poté to houstlo, ale odstupy stejně už byly pozoruhodné. První běželi většinou třicítkáři! Pak jsem dojel na obrátku na Býčí skále, tam lilo jak sviňa, poryvy deště se sněhem, chystali jsme s Jirkou Komínkem občerstvovačku s igeliťáky na hlavě, první Palko byl spokojený, druhý Orálek si stěžoval, že je mu špatně, když jsme mu radili, ať teda zvolní, tak říkal, že pomaleji už nemůže, že jen kluše. No, tak bych si jednou rád zaklusal. Pak jsem jel zpátky, celých pět kilometrů do Adamova jsem potkával běžce mířící oběma směry - rozptyl už byl obrovský. Poslední běžel statečně pan Holý - ročník 41! Klobouk dolů, doběhl v pohodě. Doběhli i oba psi (patnáctku), ale bílí už byli jen na zádech.

Vyhlášení výsledků bylo důstojné, spojené s obědem (Krajča s Ondráčkem si dali jen hranolky, mrtvoly nežerou). Přišlo vás hodně - to byl další stres a velká neznámá, kolik z vás bude ochotno přijít - přesně bylo z 94 běžců (jeden pes) na vyhlášení 72 - dík, dali jste svou přítomností tomu vyhlášení důstojný rámec, svůj díl potlesku si odnesli i borci z hloubi výsledkové listiny. Pokud to jen trochu půjde, tak si to za rok zopákneme.

Je málo činů tak pošetilých, a přesto tak mužných - napsal nám můj strýc na diplomy prvních železňáků v roce 1981. O Býčině to platí taky.

Tak příště zas!
Ivo Doušek
 
Jak to bylo v roce 2002? viz Server Madasport

BĚH NA BÝČÍ SKÁLU

Výsledky 31. ročníku

7. 12. 2002

 

Pořadatelé: Ivo Doušek a František Nemetz s přáteli
Termín: 7.12.2002
Tratě: 15 a 30 km – standardní délky, kopcovité, větší část terénem.
Podmínky: místy náledí a zmrzlý terén, bez sněhu, teploty něco pod nulou.
Účast – početná: 30 km - 26 běžců, 15 km - 35 běžců, mimo soutěž 10 km - dva běžci.
Charakter: kamarádský závod, bez startovních čísel, bez kontrol na trati, bez placení startovného.
Hodní sponzoři (VIPA Brno, Levron, Sport+Freizeit, Lissport) dodali ceny pro všechny účastníky,
vítěz třicítky byl odměněn 720 Kč.
Poznámky:
- pro ty, kdo nepřišli:
      a) kdo říkali, že 15 je moc:  …uběhla to paní Jirásková, která běhá max. pětku při lize
                                    …trať absolvovala Alenka Palková s maminkou a se psem
                                     (mimo startovní listinu - tajně) – Alence je asi 8 let…
                                    …třetí v cíli byl hoch ročníku 1988
                                    …na patnáctku se přihlásil L. Kalovský, cestou se rozhodl
                                     a běžel celou třicítku – zřejmě se mu tam zalíbilo (masochista
                                     jeden)
      b) kdo říkali, že 30 je moc
          a patnáct je trapně málo: …na třicítce startovala řada lidí, kteří dosud běželi nejvýš
                                     dvacet kiláků – a doběhli! (masochisti jedni)
                                    …běželi takoví, kteří tuto třicítku šli naposledy před deseti lety
                                    …startoval Honza Krch, který zde třicítku poprvé absolvoval
                                     před 38 lety v roce 1964!!!!! A doběhl! (masochista tuplem)
                                    …Ivo Zejda startoval poprvé před 25 lety v roce 1977 a letos
                                     opět doběhl, a velmi svižně (masochista totál)
       c) kdo nevěděli: je to vždy kolem Mikuláše, kdysi to byl kondiční běh, kde čas byl jen
          doplňujícím faktorem, podstatné bylo zúčastnit se. To trvá, jen se trošku víc závodí.
          Výsledky se začaly psát před 30 lety, předtím 9 neoficiálních ročníků, letos tedy 
          31. oficiální ročník a 40. ročník celkově.        
   - pro ty, kdo běželi: díky za účast, bylo to fajn, tolik vás už dlouho nebylo. Kdo spěchal
                         domů (patnáctkáři), propásl cenu – byly pro všechny.
   - ze zážitků:  - „ten přede mnou udělal na ledě najednou strašnou rybu, hlavou rovnou
                     do kaluže… ale zase mne předběhl!“ 
                  - „za Útěchovem byl v jedné zatáčce led jak sklínka, chtěli jsme zatočit,
                     ale běželi jsme všichni rovně a jen pomaličku brzdili – zatočit nešlo“
                  - „na rovné silnici za otočkou u Býčiny běžím a najednou ruce, nohy, hlava,
                     všechno na silnici. Já se nějak posbírám, běž, řekl jsem tomu, co šel se
                     mnou. A pak mně trvalo sedm kiláků, než jsem ho předběhl.“

Takže bojovnost nechyběla. Nechyběla ani ženám – jste dobrý, holky. Píšu vás ve výsledcích 
dohromady s chlapama, protože některé jste šly s tím svým spolu a ono by to jinak zaniklo.
Dále gratulujeme novomanželům la Carbonara – váš čas je vzhledem k tomu, že jste 
uprostřed líbánek, výborný. Jen ten váš třetí italský kolega nějak unikl časoměřičům – 
nezachytili jeho průběh cílem, tak ho pro jistotu zařazujeme spolu s vámi.

Je málo činů tak pošetilých, a přesto tak mužných – napsal nám můj strýc na diplomy
prvních železňáků v roce 1981. O Býčině to platí taky. Tak příště zas!          Ivo Doušek	


Výsledky 31. Ročníku Běhu na Býčí skálu - 15km - 7.12.2002
				
Pořadí	Jméno			R.nar.	Klub nebo bydliště	Čas
1	Stehlík Martin		85	OB Žabovřesky		1:00:59
2	Štěpánek Martin		73	Tesla Brno		1:01:15
3	Chromý Adam		88	OB Žabovřesky		1:02:05
4	Martinec Jindřich	61	Brno			1:03:37
5	Kopáč David		76	Brno			1:03:53
6	Kolář Richard		76	VSK Brno		1:04:08
7	Rygl Jaroslav		70	UNI Brno		1:07:50
8	Brlica Pavel		65	UNI Brno		1:08:46
9	Procházka Jiří		76	Tesla Brno		1:09:33
10	Hlaváč Jiří		61	UNI Brno		1:10:44
11	Daněk Milan		62	Blansko			1:11:34
12	Chalk Steve		65	Brno			1:11:38
13	Janský Petr		86	OB Žabovřesky		1:11:43
14	Sychra Tomáš		83	Brno			1:12:14
15	Šuler Josef		60	Tesla Brno		1:12:58
16	Antošová Irena		67	Brno			1:13:18
17	Zrník Tomáš		71	MZLU Brno		1:14:40
18	Žákovská Alena		62	AAC Brno		1:14:57
19	Trunkát Daniel		71	MZLU Brno		1:15:08
20	Gandelová Kateřina	73	UNI Brno		1:15:41
21	Krčál Marek		83	VSK Brno		1:22:11
22	Suchánek Ladislav	70	MZLU Brno		1:24:02
23	Ptáček Ondřej		71	Tesla Brno		1:27:35
24-26	La Carbonara Hana		Tesla Brno		1:28:11
24-26	La Carbonara Claudio		Tesla Brno		1:28:11
24-26	Consolandi Paolo		Tesla Brno		1:28:11
27	Podmelová Vilma		62	JME Brno		1:30:28
28	Knobloch Václav		46	Pošta Brno		1:30:29
29-31	Jirásková Věra		55	Brno			1:50:13
29-31	Jirásek Vladimír	52	Brno			1:50:13
	Charvát Jan		47	JME Brno		nedokončil
				
				
				
Výsledky 31.ročníku Běhu na Býčí skálu - 30km - 7.12.2002
				
Pořadí	Jméno			R.nar.	Klub nebo bydliště	Čas
1	Palko Aleš		71	Bučovice		2:08:12
2	Vedra David		74	VSK Brno		2:10:44
3	Baďura Jan		68	Brno			2:11:25
4	Zadák Karel jun.	70	VSK Brno		2:12:29
5	Krajča Rudolf		65	Brno			2:24:41
6	Svoboda Petr		68	Brno			2:28:30
7	Urbánek Michal		77	VSK Brno		2:34:53
8 až 9	Mazal Zdeněk		81	VBM Brno		2:35:24
8 až 9	Hladký Jan		83	VSK Brno		2:35:24
10	Pospíchal Vladimír	52	Brno			2:43:30
11	Kalovský Vladimír	74	UNI Brno		2:49:18
12	Marek Dalimil		60	ISCAREX			2:50:49
13	Horákovský Petr		52	Tuřany			2:52:12
14	Juřica Pavel		79	Ostrava			2:56:57
15	Zadák Karel sen.	54	PINKY Veselka		2:57:32
16	Mikita Pavel		52	Triatlon Brno		2:59:32
17	Štěpánský Václav	61	OB Žabovřesky		3:03:50
18	Čermák Jiří		52	Brno			3:05:21
19	Zejda Ivo		56	Brno			3:08:38
20	Suchánek Milan		51	Brno			3:11:17
21	Novák Lubomír		58	TTC Brno		3:21:04
22	Rajf Pavel		62	Brno			3:21:05
23	Matula Jiří		56	Brno			3:36:49
24	Krch Jan		48	Brno			3:37:02
 	Zámečník David		75	OB Žabovřesky		nedokončil
	Spilka Jiří		50	Triatlon Brno		nedokončil

www.madasport.com/behnalyzich
 
:-) Z historie závodu podle slov pořadatele a jeho historického týmu

Podrobněji z historie běhu: (viz loňská pozvánka)


Kdo má hodně času, přečtěte si z loni objevených análů o historii tohoto běhu z pera pracovníka úseku historie sportu archeologického ústavu ČSAV Jana Nováka,CSc.:

"Počátky běhu na Býčí skálu sahají do vzdálené minulosti a ač se to nezdá, ovlivnily i dějiny samého našeho národa.
V prvním zdokumentovaném ročníku, který ale zdaleka nebyl prvním, vyhrál jistý malíř Jan Novák (pouhá shoda jmen!), který na oslavu vítězství ozdobil příslušnou jeskyni na obrátce malbami, které se zčásti dochovaly (podobizny soupeřů smyl čas, zůstaly momentky stáda, které je tehdy hnalo z Řečkovic po nynější trase).
Po několika staletích se začaly běhu účastnit i ženy. Slavnou trojnásobnou vítězku Venuši Novákovou (pouhá shoda jmen) zvěčnil její strýc sochař Jindřich Novák (opět shoda jmen), soška vítězky se však ztratila a až nedávno byla nalezena u Pálavy a omylem zařazena do sbírek věstonického muzea.
Dějiny šly dál - starořecké olympiády zde měly své pevné místo - probíhal tu běh maratonský, boj s býkem a někdy i s Mínotaurem, který jeskyni obýval.
Praotec Čech přišel na Říp ve středu, to se všeobecně ví. Méně je známo, že sobotu předtím běžel i s Lechem a družinou Býčinu - proto už jim nezbylo sil k delšímu pochodu a místo u Rýna se usadili u Vltavy. (Tehdy byl Lech první, Čech třetí, mezi nimi se umístil básník J. Novák - zase shoda jmen).
Cyril s Metodějem se vydali na Moravu přilákáni znamenitou pověstí běhu - Metoděj byl nejlépe třetí ze svých 12 účastí, Cyril dokonce jedenkrát vyhrál (863 n.l.).
Dlouhá léta trénovali na trase křižáčtí rytíři, než se vydali dobývat svatou zem. Jan Žižka si zde o ostružinu vypíchl oko, ale protože by to nemohl prezentovat jako pracovní úraz, rychle se přesunul do nejbližší bitvy…dál to znáte.
Napoleonská vojska prohnala své nepřátele celou třicítkou a pak je zdecimovala u Slavkova.
To bylo před 197 lety. Poté sláva Býčiny poněkud vychladla, účast klesala a klesala, až se ustálila na několika stovkách nejvěrnějších."

Potud historik sportu Jan Novák, CSc. A tomu, kdo chce také vstoupit do dějin, nezbývá než v sobotu po deváté přijít k té Delvitě, zapsat se do startovní listiny a běžet a běžet a běžet…

i.d.